İçeriğe geç

9 – 10 Mart Google Güncellemeleri Hakkında

Geçtiğimiz hafta sonu Google, algoritmalarda geniş çaplı bir güncelleme gerçekleştirdi. Yapılan bu güncelleme Geniş Çekirdekli Algoritma Güncellemesi olarak bugün Google tarafından resmi olarak onaylandı.

Google’dan Danny Sullivan, güncellemeyi onaylarken güncellemenin düşük kaliteli web sitelerin bu güncellemeden etkilenmeyeceğini söyledi. Diğer taraftan da sıralamasını kaybeden sitelerin düzeltmek için çok çalışmaları gerektiğini söyledi.

Geniş Çekirdekli Algoritma Güncellemesi Nedir?

Google, senelik olarak yaklaşık 600’den fazla güncelleme yapmaktadır. Bu güncellemeler genellikle küçük çaplı olur ve SEO ile ilgilenmeyen kişiler bu güncellemeleri anlayamaz. SEO ile ilgilenenler ise anahtar kelime takibi ve bu kelimelerin sıralamalarındaki dalgalanmalar ile bu durumu anlarlar. Diğer taraftan da bazı siteler güncellemeyi haber verirler. Google güncelleme takibi ile ilgili siteleri sizlere vermiştim.

Geniş çekirdekli algoritma güncellemesi, günlük güncellemeler gibi değildir. Daha sert olur ve daha keskin sonuçlar doğurur. Bu güncelleme sıklığı konusunda net bir bilgi doğru olmaz. Ancak en fazla her 3 ayda 1 kere yani yılda 4 güncelleme şeklinde karşımıza çıkıyor diyebiliriz. İşte bu güncelleme geniş çekirdekli güncelleme olarak adlandırılır.

Geniş Çekirdek Algoritması Güncelleme İpuçları

Google tarafından yapılan bir güncellemenin geniş çekirdek algoritması güncelleme ipuçları aşağıdaki gibidir diyebilirim;

  1. Güncelleme, daha iyi arama sonuçları sağlamaya odaklıdır. Her güncelleme bir önceki güncellemeden üstüne koyarak gerçekleşir. Yani kullanıcıya en iyi sonucu verebilmek için sürekli kendini yeniler.
  2. Sıralamayı kaybeden sitelerin yanlışı, kalitesiz olmalarıdır. Yani doğru şeyleri yapsanız da sıralama kaybedebilirsiniz. Bunun sebebi sadece kurallara uyarak kalitesiz işler çıkarmaktır. Kalite ve kullanıcı deneyimi önemlidir.

Google tarafından resmen onaylanan bu güncelleme için onay metni aşağıdaki gibidir;

9 Mart Google Güncellemesi

9 – 10 Mart Google Güncellemesi Etkileri ve Sonuçları

9 - 10 Mart Google Güncellemesi

Yapılan bu güncelleme giderek tamamen doğal bir hal almaya başladı. Bazı uzmanlar Google Maccabees Güncellemesi‘nin tersine döndürdüğü şeklinde bilgiler veriyor. Onun dışında yabancı forumlarda ise Fred Güncellemesi’ne ek olarak birkaç değişiklik gerçekleştiğini söylüyorlar.

Uzmanlar ve Google bu güncelleme ile sıralama kaybeden sitelerin beklemeleri gerektiğini söylüyor.

9-10 Mart Google Güncellemesi

Üstte gördüğünüz twitte de sıralama kaybedenler için anahtar kelimeye odaklanmadan kaliteli içerik girmenin sıralamada bir süre sonra değer kazanabileceğini söylüyor. İçeriği harika yapan şey anahtar kelime değil, ziyaretçilerin içeriğinize verdiği olumlu yanıtlardır. Nitekim Google’da sürekli yaptığı güncelleme ve dalgalanmalara kullanıcıya en iyi sonucu verebilmek adına yapmaktadır.

Güncelleme Yorumum ve İzlenimim

Bu güncelleme şu anda benim üzerinde çalıştığım sitelerin tümünde olumlu etki yarattı. Hiçbir zaman yapay ve yanlış bir çalışma yapmadım, yapmamda. Dediğim gibi şu anda üzerinde SEO Çalışmaları yaptığım 9 farklı sitede bu güncellemeden nasibini fazlasıyla almayı başardı.

UNUTMAYIN! EĞER ÇALIŞMALARINIZI GOOGLE’I DÜŞÜNMEDEN DOĞAL BİR ŞEKİLDE YAPAR VE KULLANICIYI ÖN PLANDA TUTARSANIZ HER ZAMAN KAZANAN SİZ OLURSUNUZ.

Tarih:SEO

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.