İçeriğe geç

Android ve iOS ASO Uyumlu Uygulama Yükleme

İster Android ister iOS platformlarına uygulama yüklerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu platformlarda başarı elde etmek istiyorsanız, temelinizi sağlam tutarak yola çıkmalısınız. Evet yükledikten sonra da ASO yani App Store Optimization ile belirli bir aşama kaydedebilirsiniz. Ancak her zaman ilk aşama büyük önem taşır. Yükün büyük bir bölümünü bu aşamada çekersiniz ve başarı ya da başarısızlık bu aşamada ortaya çıkar.

Uygulamayı İlk Defa Yüklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google Play Pubg Mobile
Google Play Pubg Mobile
 • Uygulama başlığı etkileyici bir şekilde oluşturulmalıdır. Akılda kalıcı, benzersiz ve uygulama ve temel özellikleri ile ilgili olması gereklidir. (Örneğin: Uygulama Adı – Tıkla ve Başla gibi) (iOS – 50 karakter Android – 30 karakter)
 • Uygulamaya ait geniş bir açıklama yazılmalı. Açıklama içerisine uygulamanın ilgi alanına ait tüm anahtar kelimeler uygun bir şekilde yedirilmelidir. (Açıklama alanında 4000 karakter sınırı vardır.) Uygulama özelliklerine, ne iş yaptığına yer verilmelidir. (Açıklama kısmında Daha fazlasını oku alanından önce 252 karakterlik alanımız vardır. Burada uygulamayı kısa bir şekilde açıklanmalı ve önemli mümkünse LSI anahtar kelimelere yer verilmelidir. (Hedeflenen her dil için açıklama yazılmalıdır.)
 • Anahtar kelime araştırması sırasında dikkatli davranın ve size kısa sürede dönüş sağlayacak olan anahtar kelimeler ile rekabet düzeyi yüksek anahtar kelimeleri birbirine yedirerek kullanın. (Anahtar kelime araştırması için https://www.onureroglu.com.tr/alternatif-anahtar-kelime-arastirma-araclari/ yazımı da okuyabilirsiniz.)
 • Kısa açıklama alanı belki de en önemli noktadır. Burada en önemli anahtar kelimeye ve uygulama adına yer verilmelidir. (80 karakter sınırı vardır)
 • Uygulama içi görsellere (kaliteli ve açıklayıcı olmalıdır) yer verilmelidir. Kullanıcı uygulama hakkında fikir edinebilmelidir.
 • Temiz bir renk paleti kullanılmış Uygulama Simgesi kullanılmalıdır.Ön izleme videosu kullanılmalıdır. Videonun ilk 12 saniyesi oldukça önemlidir. Burada kısa süre içerisinde uygulamayı çok iyi anlatmak gerekir.
 • Rakip analizi yapın ve rakiplerinizle aranızda kalan anahtar kelime boşluğunu iyi değerlendirin.
 • Ek olarak da uygulama yayınlandıktan sonra bir mailing ile tanıtımı yapılabilir.

ASO Checklist

Uygulamanızın Google Play Store’daki ya da iOS platformundaki görünürlüğünü artırmak için aşağıda yer alan her bir öğeyi nasıl optimize edebileceğinizi öğrenmek için bu ASO kontrol listesini kullanın.

 1. Uygulama Adı
 2. Kısa Açıklama
 3. Uzun Açıklama
 4. Yenilikler
 5. Uygulama Sahibi Adı
 6. Uygulama Simgesi
 7. Ekran Görüntüleri
 8. Öne Çıkan Grafik
 9. Uygulama Tanıtım Videosu

Not: iOS ile Android platformları küçük değişiklikler (karakter sınırı vb.) gösterse de temelde aynıdır.

Tarih:ASOFeatured

2 Yorum

 1. Ali Gültekin Ali Gültekin

  Güzel bir konuya değinmişsiniz. Teşekkürler

 2. Mertcan Karaçalı Mertcan Karaçalı

  Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.