Çocuklar için Masal Okuma Sitesi

Çocuklar için Masal Okuma Sitesi

10 Ağustos 2017 1 Yazar: Onur Eroğlu

Masallar çocukların zihinsel gelişimini sağlar, onların hayal dünyasını zenginleştirir. Yaşamda karşılaştığı güç durumlarla mücadele etmeyi öğrenir. Masallar çocukların eğitimi açısından da oldukça önemlidir. Geçmişten bugüne gelen Türk masallarını incelediğimizde,  o masallar aracılığıyla çocuklara doğruluk, dürüstlük, çalışkanlık gibi öğretiler kazandırılmıştır.

Dünya masallarına bakıldığında La Fontaine masallarında, Ezop masallarında, Andersen masalları ve Grimm kardeşler masallarında da bunu rahatlıkla görebiliyoruz. Masallar sadece çocukları uyutmak için değil onları eğitmek için bir araç olmuştur.

Neden Masal Okumalıyız?

  • Masal okumak çocukların hayal dünyasını zenginleştirir.
  • Masallardaki olağanüstü karakterler ile yaşamdaki olağanüstü durumlar arasında benzerlik ilişkisi kurularak, problemler daha kısa sürede çözülür.
  • Kitap okuma alışkanlığı daha eğlenceli hale gelerek çocuklara okuma zevki kazandırılır.
  • İyi bir insan olabilmek için mutlaka okumalıyız, bunun için okumaya erken başlamalıyız. Masallar çocukların hayata attığı ilk adımdır.
  • Masallar aracılığıyla yaşadığımız kültür ve bizden önce yaşayan atalarımızın kültürünü daha yakından öğrenebiliriz.
  • Dünya masalları okuyarak dünya halklarının geçmişten bugüne yaşadığı kültür ve değişim hakkında bilgi sahibi olabiliriz.
  • Masallarda doğruluk, dürüstlük, çalışkanlık gibi değerler ulvileştirilerek, çocukların bu değerlere sahip olması gerektiği amaçlanır.
  • Masallarda daima kötüler kaybeder, iyiler kazanır. Böylece çocukların mücadele gücü artırılır.

Keloğlan Masalları Hakkında

Keloğlan, Türk masallarının en önemli tipidir. Kuşaklar boyu Türklerin vazgeçemediği bir masal kahramanıdır. Fakir olmasına rağmen Kral’ın kızına aşık olması onun ne kadar özgüvenli ve cesaretli bir kişi olduğunu gösterir. Bu özelliği bile onun ne kadar Türk olduğunu gösterir. Masal sitemizde bütün Keloğlan masallarını bulabilirsiniz.