İçeriğe geç

Google Güncellemeleri Sürüyor!

Evet doğru duydunuz. Google bir süredir çeşitli güncellemeler yapıyordu. Sadece algoritmalarda değil genel anlamda bir güncelleme. Bu kadar güncelleme normal mi bilemedim açıkçası. Gelin beraber bakalım neler değişiyor..

Google Güncellemeleri

Geçtiğimiz günlerde Google, Search Console üzerinde bir görsel güncelleme geleceğini belirtmişti. Henüz beta aşamasında olan bu güncelleme yayınlanmadı elbette. Fakat birkaç sitede Search Consolle güncellemesi fotoğrafları var.

Güncellemelere ait görüntüler bu şekilde. Açıkçası yayınlanmadan bu konuda bir yorum yapmak istemiyorum. Biraz beklemek gerek.

Diğer taraftan da Google, geçtiğimiz haftalarda Mobil Uyumluluk Testi ve Google Business üzerinde güncellemeler yapmıştı. Bu konu hakkında bilgileri de https://www.onureroglu.com.tr/yeni-google-guncellemeleri/ burada paylaşmıştım.

Google bugün ise yeni bir güncelleme geldiğini paylaştı. Daha doğrusu Eylül 2010’da yayınladığı anında arama özelliği kısa süre sonra devre dışı bırakılacakmış. Yani altta da gördüğünüz üzere bu özellik devre dışı kalacakmış.

Anında Arama Özelliği

Anında arama özelliğinin iptal edilmesi nedenini de aramalardaki dengesizlik olduğunu belirttiler. Kullanıcı deneyimini bozduğu, insanları yanlış yönlendirdiği için iptal edileceği söyleniyor. Yayınlanan açıklama şu şekilde;

We launched Google Instant back in 2010 with the goal to provide users with the information they need as quickly as possible, even as they typed their searches on desktop devices. Since then, many more of our searches happen on mobile, with very different input and interaction and screen constraints. With this in mind, we have decided to remove Google Instant, so we can focus on ways to make Search even faster and more fluid on all devices.

GÜNCELLEME: AÇIKÇASI ANINDA ARAMA ÖZELLİĞİNİN DEVRE DIŞI BIRAKILMASINI DOĞRU BULUYORUM. ÇÜNKÜ BİRÇOK SİTE BU ÖZELLİK NEDENİYLE ALACAĞI HİTLERİ BAŞKA SİTELERE KAPTIRIYOR. FAKAT BU GÜNCELLEMEDEN SONRA KULLANICI SADECE KENDİ ARAMASINI YAPACAĞI İÇİN HERHANGİ BİR HAKSIZLIK OLMAYACAKTIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

Tarih:Teknoloji

6 Yorum

 1. Süleyman ÖZKAN Süleyman ÖZKAN

  Google mobil uyumlu siteler konusunda kararlı görünüyor, ancak hala AMP yi yeterince geliştiremediler. Üstelik sitesine AMP kuranlar, daha sonra kaldırdıklarında çok büyük sıkıntılar çekiyorlar.
  Anında arama özelliğinin kaldırılması çok isabetli olacaktır. Böylece anahtar kelimelerin değeri artacaktır.
  Google sürekli olarak güncellemeler yapıyor, ama bu kes baya uzun sürdü sanırım. Top yekün her şeyi elden geçiriyorlar sanırım.
  Çok faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler.

 2. Halil GÖNÜL Halil GÖNÜL

  anında arama özelliği’nin devre dışı kalacağını bilmiyordum. Yayınlarınızı takip etmem gerekecek sanırım. 🙂

 3. jdsezer jdsezer

  Bu özelliğin kalkması iyi olur insan aradığını bulmuyor google istediği gibi bir yazılım yapamaış ve özgün olmayan bir çok web sayfası var kopya içerik sahte bilgiler bunlarla ilgilenmeli ve siteyi aramadan silmeli bana kalırsa yoksa hiç bir şey elde edemiyecekler

 4. Fakir Yazar Fakir Yazar

  mobil uyumluluk konusunda sıkıntısı var gibi geliyor hep bana google’ın amp olayı tam oturmadı hatta google webmasters tools’da bile olmadı. Gayet yararlı bilgiler teşekkür ederim Onur. Webmasters tools un yeni görünümü fakir yazarın renklerine benziyor bu arada 🙂

  • Bak buna dikkat etmemiştim. Cidden senin siteye benziyor yeni arayüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.