İçeriğe geç

Google Güncellemelerini Takip Edebileceğiniz Siteler

Google, sürekli algoritmalarını güncelleyerek arama yapan kullanıcıların en doğru sonuca erişmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Google güncellemeleri ne zaman yapılacağı kestirilemez. Ancak arama sonuçlarında belirli dönemlerde yaşanan uyumsuzluklar ve dalgalanmalar güncelleme yapıldığı yönünde yorumlanır. Bu dalgalanmaları normal bir kullanıcı zor farkeder.

Web sitesi sahipleri yaşadıkları sıralama kayıpları ve dalgalanmalarını takip edebilirler. Daha doğrusu Google güncellemeleri takip edilebilir diyebiliriz. Güncelleme takiplerini sunan, en azından takip eden bazı siteler vardır. Bende güncelleme olup olmadığını bu siteler aracılığıyla takip ediyorum.

Google Güncellemeleri Takip Siteleri

Google tarafından yapılan güncellemeleri takip edip siteler aşağıdaki gibidir. En çok kullandığım siteden başlayarak veriyorum.

Algoroo

Google Güncellemeleri Takibi - Algoroo

Yaşanan algoritma güncellemelerini en sık takip ettiğim araç Algoroo diyebilirim. Çok basit bir arayüzü var. Mum çizgiler turuncu ve kırmızıya döndüğü zaman güncelleme olduğunu anlayabilirsiniz.

Semrush

Google Güncellemeleri Takip - Semrush

Daha önce vermiş olduğum SEO Analiz Programları içerisinde de yer alan Semrush Google Güncelleme Takibi ile güncellemeleri de takip edebilirsiniz. Algoroo aksine daha detaylı bir takip sunar. Hangi kategori de güncelleme olduğunu takip edebilirsiniz.

Serpmetrics

Google Güncellemeleri Takip - Serpmetrics

Diğer iki araca kıyasla sadece yüzde olarak güncellemeleri veren Serpmetrics ile de takibinizi sürdürebilirsiniz.

Bu araçlar dışında birkaç araç daha bulunmakta. Fakat özellikle ilk iki aracı takip etmeniz yeterlidir diyebilirim.

Tarih:FeaturedGoogleSEO

7 Yorum

 1. Emre AKSU Emre AKSU

  güncellemelerin sonu yok 🙂

 2. İdris İdris

  Teşekkürler kardeşim bizede bunlar lazım peki bir sorum olucak bu güncellemelerin neyi kapsadığını söylüyor mu ? örnek:Panda 4.0 güncellenmesi alt etiketlere önem veriyor gibi bu sadece bir örnekti .

  • Merhaba,

   Ben teşekkür ederim. Sorunuza gelecek olursak, hayır söylemiyor. Hatta Google güncelleme yaptığını da söyle[m]iyor (Resmi güncellemeler hariç, resmi güncellemelerde de çok kısıtlı bilgiler veriyor.). Güncelleme sensörleri, eski Google çalışanları veya anlık Google çalışanlarının verdikleri çok kısıtlı bilgiler öne çıkıyor.

   Bunlar dışında güncellemeler hakkında bu kadar bilgiyi tecrübeli SEO Uzmanları ve yabancı kaynaklardan elde ediyoruz. SEO uzmanları ellerindeki verileri kullanarak günlerce anlık değişmeleri takip ederek bir sonuca varıyorlar.

 3. Beşiktaş Beşiktaş

  Güncelleme denilince hep ürperiyorum. Hayır sitemizin hitide yok ama niye ürperiyorsam 🙂

 4. Yusuf Kalafat Yusuf Kalafat

  Oldukça güzel bir konuya değinmişsiniz. Şuan piyasada en fazla bilinmekte olan Algoroo iken diğerleri pek fazla bilinmemekte, sayenizde onları da birçok kişi öğrenmiş olacak.

 5. Fakir Yazar Fakir Yazar

  Teşekkür ederim onur yer imlerine aldım üçünü de 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.