Google Güncellemelerini Takip Edebileceğiniz Siteler

Google Güncellemelerini Takip Edebileceğiniz Siteler

5 Ekim 2017 6 Yazar: Onur Eroğlu

Google, sürekli algoritmalarını güncelleyerek arama yapan kullanıcıların en doğru sonuca erişmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Google güncellemeleri ne zaman yapılacağı kestirilemez. Ancak arama sonuçlarında belirli dönemlerde yaşanan uyumsuzluklar ve dalgalanmalar güncelleme yapıldığı yönünde yorumlanır. Bu dalgalanmaları normal bir kullanıcı zor farkeder.

Web sitesi sahipleri yaşadıkları sıralama kayıpları ve dalgalanmalarını takip edebilirler. Daha doğrusu Google güncellemeleri takip edilebilir diyebiliriz. Güncelleme takiplerini sunan, en azından takip eden bazı siteler vardır. Bende güncelleme olup olmadığını bu siteler aracılığıyla takip ediyorum.

Google Güncellemeleri Takip Siteleri

Google tarafından yapılan güncellemeleri takip edip siteler aşağıdaki gibidir. En çok kullandığım siteden başlayarak veriyorum.

Algoroo

Google Güncellemeleri Takibi - Algoroo

Yaşanan algoritma güncellemelerini en sık takip ettiğim araç Algoroo diyebilirim. Çok basit bir arayüzü var. Mum çizgiler turuncu ve kırmızıya döndüğü zaman güncelleme olduğunu anlayabilirsiniz.

Semrush

Google Güncellemeleri Takip - Semrush

Daha önce vermiş olduğum SEO Analiz Programları içerisinde de yer alan Semrush Google Güncelleme Takibi ile güncellemeleri de takip edebilirsiniz. Algoroo aksine daha detaylı bir takip sunar. Hangi kategori de güncelleme olduğunu takip edebilirsiniz.

Serpmetrics

Google Güncellemeleri Takip - Serpmetrics

Diğer iki araca kıyasla sadece yüzde olarak güncellemeleri veren Serpmetrics ile de takibinizi sürdürebilirsiniz.

Bu araçlar dışında birkaç araç daha bulunmakta. Fakat özellikle ilk iki aracı takip etmeniz yeterlidir diyebilirim.