İçeriğe geç

Google SEO Araçları

Herkese merhaba değerli takipçilerim. Bu yazımda sizlere Google tarafından sunulan Google SEO Araçları hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Aslında tam olarak SEO araçları diyemeyebiliriz belki. Webmaster veya web site analiz araçları demek daha doğru da olabilir.

Google tarafından Webmaster araçları adı altında sunulan SEO yardımcı araçları ile site sahipleri, sitelerini Google kriterlerine uygun hale getirebilir. Birçok açıdan optimize edilmiş bilgileri kullanıcılara veren bu araçlar aynı zamanda ipuçları da sunarak kullanıcılar için yararlı birer araç hale geliyor. Bu araçlar ile hem sürekli güncellenen algoritma değişikliklerini takip edebiliyorsunuz hem de sitenizi kurallara uygun hale getirerek kendinize sıralama kazandırmaya uygun hale geliyorsunuz.

Google SEO Araçları

Google SEO Araçları Nelerdir?

Sitenizi arama motorlarına uygun hale getirebileceğiniz Google tarafından sunulan SEO Araçları şu şekildedir;

Google Arama Motoru

Google SEO Aracı

Evet. Başlıkta da gördüğünüz gibi SEO Optimizasyonu için öncelikli olarak Google arama kısmından faydalanabilirsiniz. Anahtar kelimeler ile yaptığınız aramalarda sayfanın en alt kısmında uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile sitenize ekstra ziyaretçi kazanabilirsiniz. Bu size bir avantaj sağlayacaktır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler çok fazla tercih edilmediği için rekabette oldukça düşük olacaktır. Diğer taraftan sitenizi My Business kısmına ekleyerek aramalarda sağ kısımda görülebilir olursunuz. Ayrıca da My Business’a yeni gelen özellikle de sağ kısımda yazılarınızın gözükmesini sağlayabiliyorsunuz.

Link: https://www.google.com.tr 

Google Analytics

Google Analytics

Google Analytics web site sahipleri için bulunmaz bir nimet gibidir. Sitenize ait neredeyse tüm istatistikleri bu araç ile edinebilirsiniz. Hangi kanalda ne kadar trafik gelmiş, organik aramalar ile sitenize hangi kelimeler üzerinden ne kadar ziyaretçi gelmiş, gelen ziyaretçiler sitenizde hangi sayfaları gezinmiş, gezindikleri sayfalarda ne kadar süre geçirmişler bunların hepsini bu araç ile görebiliyorsunuz. Yani kısaca herşeyi bu araç ile analiz edip buna göre pozisyon alabilirsiniz.

Link: https://www.google.com/analytics/

Google Webmaster Tools

Google Webmaster Tools

Google Webmaster Tools, yani Google Web Yöneticisi Araçları, Analytics kadar detaylı olmasa da sitenize ait istatistikleri verir. Bu araç ile sitenizin Sitemapını Google’a ekleyebilirsiniz. Hangi anahtar kelimelerde ne kadar gösterim almışsınız ne kadar tıklama almışsınız hepsini bu araç ile görebilirsiniz. Ayrıca sitenize ait hataları bu araç ile görüntüleyebilirsiniz. Google bu araç aracılığıyla sitenize dair öneriler sunar.

Link: https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr&pli=1

Google Arama Trendleri

Google Arama Trendleri

Google Arama Trendleri aracıyla istediğiniz anahtar kelimelerin dönemsel trendlerini görebilirsiniz. Ayrıca içinde bulunduğunuz günde, haftada nelerin trend olduğunu bu araç ile tespit edebilirsiniz.

Link: https://trends.google.com/trends/?hl=tr

Google PageSpeed İnsights

Google PageSpeed İnsights

Google PageSpeed İnsights, sitenizin hız verilerini verir. Bu araç ile sitenizin hız durumunu öğrenirsiniz. Sitenizin hızı konusunda öneriler vererek düzenlemenizi ister ve sitenizin Google’a uyumlu hale gelmesini sağlar.

Link: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr

Google My Business

Google My Business

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Google My Business, arama sonuçlarında sağ kısımda gözüken adres bilgileri, genel bilgiler, resimler, harita koordinatları gibi bilgileri sunan Google Aracıdır. Genelde şirketler tarafından kullanılsa da SEO için bireysel site sahipleri tarafından da tercih edilmekte ve oldukça faydası görülen bir araç olmaktadır. Özellikle yerel aramalarda çıkmak isteyen site sahipleri için oldukça iyi bir araçtır.

Google Mobil Web Site Hızı

Google Mobil Web Site Hızı

Google Mobil Web Site Hızı Aracı, sitenizin mobile uyumluluğunu ve mobil web site hızını verir. Bilindiği üzere Google tarafından yapılan son resmi güncelleme ile ana odak mobil uyumluluk oldu ve sitelerin büyük trafiği mobilden gelmektedir. Mobil web site hızı düşük olan sitelerde kullanıcılar hemen çıkma oranını yükseltmektedir.

Link: https://testmysite.withgoogle.com/intl/tr-tr/

Burada yer alan araçlar genel olarak bireysel web site sahipleri için düzenlenmiştir.

Tarih:SEO

2 Yorum

  1. Burak Ercan Burak Ercan

    Google için tüm seo araçları listelenmiş gerçekten; kapsamlı ve detaylı bir yazı.. 1-2 tanesinden faydalandım tesekkur ederiz onur bey..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.