Google, SSL Olmayan Siteleri Siliyor!

Google, SSL Olmayan Siteleri Siliyor!

Google

Geçtiğimiz günlerde Google, SSL olmayan siteleri aramalarda geri plana atıp, “Güvenilir Değil” uyarısı vereceği yönünde bir takım bilgiler vardı. Ben buna ilk başta ihtimal vermemiştim. Fakat Chrome tarafından da Ekim ayından itibaren “Güvenilir Değil” uyarısı verileceği açıklandı. Uyarı Chrome 62 versiyonu ile hayata geçecek. Konuyla ilgili kaynak link https://blog.chromium.org/2017/04/next-steps-toward-more-connection.html burası.

Chrome "Güvenilir Değil" Uyarısı

Resme Tıklayınız!

Peki Bu Durumun Ne Gibi Sonuçları Olur?

Öncelikle SSL geçişi sırasında birçok kişi sıralama kaybetmekten dolayı oldukça endişeli durumda Bugün bile birçok kişinin konu hakkında isyanlarını görebilirsiniz. Fakat Doğada Yaşam, bloğumu bilenler vardır. Hit düşmesi bir yana artışa geçti. Bence bu noktada önemli husus her işlemi yavaş ve emin adımlar ile yapmaktan geçiyor.

SSL geçişi sırasında her işlemi yaparken oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Ben burada SSL’e nasıl geçilir anlatmayacağım. Zaten zilyon tane sitede var bunlar. Ben yine de arama yapmayı bilmeyen arkadaşlar için şuraya bir iki link bırakayım.

Dediğimiz gibi Google açık açık SSL olmayan siteleri dikkate almayacağını ve “Güvenilir Değil” damgasını yapıştıracağını söyledi. Ekim ayına kadar vaktiniz var. Bu sürede geçişleri sağlamak gerekiyor. Sanırım bu durumdan bende etkileneceğim. İki tane resellerim var. Biri yanlış hatırlamıyorsam SSL desteklemiyor. Bu işe bir çözüm bulmam gerekecek sanırım.

Onur Eroğlu

SEO Uzmanı, Python öğrenicisi, İktisatçı ve kendini gelişmeye adamış bir birey.

Blog Comments
Cevapla

Ekrem Altıngeyik

Neden böyle bir uygulamaya giriştiler. Silinme’den ziyade güven kırma olayı mı?

SSL siteniz ile ziyaretçi arasındaki trafiğin şifrelenmesi için gerektiğinden özellikle veri girişi yapılan bir alan varsa sitenizde çok ciddi açıklara sebebiyet veriyor. SSL olmayan sitelerin googlede çıkması zor gerçekten.

cok bılgılendırıcı tesekkurler

Bende yakın zamanda wordpress’e geçtim ve wordpress’e geçmemin büyük bir nedeni SSL diyebilirim. Blogspotta özel domainler SSL kullanamıyor, bazı özel siteler aracılığı ile SSL kullanılsa da çok sağlıklı olmadığını okumuştum.

Burada benim sormak istediğim, ben ücretsiz SSL kullanıyorum hosting aldığım firmaya söyledim SSL’yi onlar kurdu, 3 ayda bir yenilenen SSL, SSL’nin 3 ayda bir yenileniyor olması bir sorun olur mu? yoksa hosting firmasından SSL almakta gerekir mi?

Hayır herhangi bir sorun yaşamazsınız Gökhan Bey, zaten yenilenmeyi siz hissetmiyorsunuz. Yani siteyi etkilemiyor.

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Peki ücretli SSL ile ücretsiz SSL’ nin ne farkı var? bu konuda bilginiz var mı?

Rica ederim. Aslında arada fark yok diyebilirim. Ücretsiz SSL sertifikalar genelde 1 aylık veya 3 aylık olarak veriliyor. Bunlar promosyon amaçlı. Yani süre sonunda siz sertifikayı çok yüksek ihtimalle satın almış oluyorsunuz. Fark şurada ortaya çıkıyor. Bazı sitelerin tarayıcı adres çubuğunda şirket isimleri gibi yazılar görürsünüz. Bunlar Premium sertifikalardır. Bunlar ücretsizlerden farklıdır.

Bu yazımda da anlattığım gibi Chrome’da gelecek olan güncelleme de dahil olmak üzere SSL önemini sıralamalarda yaşanan değişiklikler üzerinden görebilirsiniz. Herhangi bir aramada ilk sayfada yer alan 10 siteden ortalama 7-8 tanesi SSL sertifikasına sahiptir.

İyi çalışmalar dilerim.

BU SSL olayı para transferi olmayan sitelerde neden var anlamış değilim. Benim blogumda bir para akışı olmayacaksa, zorunluluk olmamalıydı.

Çok faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler. Yorumlarda sorulan bir soruya da ben yanıt vererek katkı sağlayayım dedim.
Blogger için blogspot uzantısını kullananlar zaten HTTPS seçeneğine sahiptir. Ancak kendi alan adını kullanmak isteyenler için bu seçenek kapalıdır. Yani kendi alan adını kullanmak isteyen ve blogger alt yapısını kullananlar bundan etkilenecektir.

Bazı hosting sağlayıcıları çok pahalıya ssl hizmeti veriyor bu cidden moral bozucu. Bilemiyorum dayatma gibi geliyor hep bana…

Blogger’de ki siteler için bir sıkıntı yaratirmi

Maalesef şu anda bir bilgim yok. Bir bilgi edindiğim vakit buradan bildireceğim.

Ozaman Bekliyorum Onur kardeşim

Öğrendiğim kadarıyla Blogger sistemlerde ayarlar kısmında HTPPS kullanılsın mı seçeneği varmış. Bunu aktif ettiğiniz zaman sorun kalmıyor.

Bu durum blogspotu etkileyecek mi peki?

Maalesef şu anda bir bilgim yok. Bir bilgi edindiğim vakit buradan bildireceğim.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.