Google, SSL Olmayan Siteleri Siliyor!

Google, SSL Olmayan Siteleri Siliyor!

21 Ağustos 2017 16 Yazar: Onur Eroğlu

Geçtiğimiz günlerde Google, SSL olmayan siteleri aramalarda geri plana atıp, “Güvenilir Değil” uyarısı vereceği yönünde bir takım bilgiler vardı. Ben buna ilk başta ihtimal vermemiştim. Fakat Chrome tarafından da Ekim ayından itibaren “Güvenilir Değil” uyarısı verileceği açıklandı. Uyarı Chrome 62 versiyonu ile hayata geçecek. Konuyla ilgili kaynak link https://blog.chromium.org/2017/04/next-steps-toward-more-connection.html burası.

Chrome "Güvenilir Değil" Uyarısı

Resme Tıklayınız!

Peki Bu Durumun Ne Gibi Sonuçları Olur?

Öncelikle SSL geçişi sırasında birçok kişi sıralama kaybetmekten dolayı oldukça endişeli durumda Bugün bile birçok kişinin konu hakkında isyanlarını görebilirsiniz. Fakat Doğada Yaşam, bloğumu bilenler vardır. Hit düşmesi bir yana artışa geçti. Bence bu noktada önemli husus her işlemi yavaş ve emin adımlar ile yapmaktan geçiyor.

SSL geçişi sırasında her işlemi yaparken oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Ben burada SSL’e nasıl geçilir anlatmayacağım. Zaten zilyon tane sitede var bunlar. Ben yine de arama yapmayı bilmeyen arkadaşlar için şuraya bir iki link bırakayım.

Dediğimiz gibi Google açık açık SSL olmayan siteleri dikkate almayacağını ve “Güvenilir Değil” damgasını yapıştıracağını söyledi. Ekim ayına kadar vaktiniz var. Bu sürede geçişleri sağlamak gerekiyor. Sanırım bu durumdan bende etkileneceğim. İki tane resellerim var. Biri yanlış hatırlamıyorsam SSL desteklemiyor. Bu işe bir çözüm bulmam gerekecek sanırım.