İçeriğe geç

Görsel Optimizasyon İçin Kullandığım Araçlar

SEO için en önemli konulardan biri Site İçi SEO olarak konumlandırılabilir. Site İçi SEO’da en önemli nokta site hızıdır. Bir sitenin hızını etkileyen birkaç önemli nokta vardır. Bunlar görseller, sunucu, kodlama gibi konulardır. Bir site ne kadar temiz kodlanmışsa SEO için o kadar rahat başarı yakalanır.

Sitenizde kaliteli resimler kullanmak Google açısından oldukça önemlidir. Çünkü Google önce kullanıcı demektedir. Kullanıcıları içeriğinizle etkilemeniz arama motoru tarafından da önemli bir kriterdir. Google, “Botlar için değil kullanıcılar için içerik üretin” demektedir. Bu nedenle biz site sahipleri önce kullanıcıları tatmin etmek için içerik üretiriz. Site hızınızı etkileyen görselleri optimize ederek hem site hızınızı düzenleyebilir hem de SEO açısından başarı sağlayabilirsiniz.

Görsel Optimizasyonu Nasıl Sağlanır?

Sitenizde kullandığınız bir görseli birkaç farklı yol ile optimize edebilirsiniz. Öncelikle görselleriniz kaliteli olmalıdır. Temanızla uyumlu olmalı ve boyutları temaya göre ayarlanmalıdır. Sonrasında görsellerinizi bozmadan boyutlarını düşürerek sayfa boyutunuzu da optimize edebilirsiniz. Peki görselleri nasıl optimize edeceksiniz? İşte benim görsel optimizasyon için kullandığım araçlar..

Görsel Optimizasyonun İlk Maddesi: “Doğru İsimlendirme”

Evet, görselleri optimize etmenin en önemli maddesi isimlendirme. Bir görseli isimlendirirken Türkçe karakter kullanmayın. Mümkünse anahtar kelimenizi içerisinde geçirin.

Doğru Görsel İsimlendirme

Tasarımınız ve Konunuzla Uyumlu Resimler

Bir diğer önemli husus konunuz ve tasarımınızla ile uyumlu resimler olmasıdır. Aslında bu kullanıcı gözünden de önemli bir maddedir. Kullanıcılar tarafından da dikkat edilir. Bunu birkaç şekilde yapabilirsiniz. Mesela doğada yaşam ile ilgili bir sitemiz var. Doğa olduğu için yeşil tonlarda olmalı tasarım. Resimlerinizi de buna göre yeşil seçebilirsiniz. Ayrıca photoshop ile resimleri yeşillendirebilirsiniz de. Örnek olarak alttaki siteye bakabiliriz. (Kendi sitemde tasarım değişikliğine gideceğim. Bu nedenle severek takip ettiğim Fakir Yazar bloğunu örnek verdim.)

Tasarım Uyumlu Resimler

Resimlerinizi Boyutlandırın

Resimleri boyutlandırma işleminde birkaç yöntem kullanabilirsiniz. Resmi sıfırdan yapıyorsanız temanın ölçülerine göre oluşturun. Eğer hazır bir resim üzerinden işlem yapıyorsanız burada tavsiyem çok kullanışlı bir eklenti olan Regenerate Thumbnails eklentisini kullanmanız olacaktır. Temanıza oturmayan resimler dahil yapacağınız optimize ile tüm resimlerinizi düzene sokabilirsiniz. Ayrıca ben painti çok sık kullanıyorum. Yeniden boyutlandırma özelliği işe yarıyor. Fakat paintte dikkat etmeniz gereken resimleri ölçeklendirmediğidir. Yani en boy oranını korumadığıdır. Farki alttaki resimde daha iyi görebilirsiniz.

Resimlerinizi Sıkıştırın

Sıkıştırma işlemini online olarak yapabileceğiniz gibi bir miktar paint ile de yapabilirsiniz. Ayrıca resim sıkıştırma işlemi sırasında en çok kullanılan programlardan biri de photoshoptur. Photoshopun Web İçin Kaydet özelliği içerisinde yer alan Sıkıştırma ayarlarından resim sıkıştırma işleminizi yapabilirsiniz. Paintte ise her zaman işe yaramasa da bir resmi sadece açıp kaydettiğiniz taktirde sıkıştırma işlemi yapabiliyor. Kullandığım bir diğer yol ise online resim sıkıştırma araçları. Bu araçlardan en çok tercih ettiğim TinyPNG. Yukarıda yüklediğim orjinal resimde %48 sıkıştırma sağladı.

Online Resim Sıkıştırma

Resim SEO Ayarları

Mutlaka alt etiket kullanın. Alttaki resimde benim kullandığım tarzı görebilirsiniz. Ben sahip olduğum sitelerde bu tarz isimlendirme yapıyorum ve gayet de işe yarıyor. Örnek vermek gerekirse bu linkte yer alan aramada ilk resim benim siteme ait. Ne alaka derseniz, doğada ilk yardım ile ilgili hazırladığım bir makalede yanık kremine de yer vermiştim ve şu anda görsellerde birinci sırada yer alıyor.

Görsel optimizasyon isimlendirme

Burada yer verdiğim bilgiler kendi kullandıklarımdır. Eksikleri olabilir ve olmayabilir. Eğer sizlerinde böyle yöntemleriniz varsa burada olmayan yorum bırakırsanız sevinirim.

Tarih:SEO

2 Yorum

  1. atakan atakan

    Ben TinyPNG’den çok optimizalla kullanıyorum şu ana kadar gördüğüm en başarılı optimizasyonu sağlıyor.

  2. Fakir Yazar Fakir Yazar

    Örnek olarak gösterdiğin için teşekkür ederim onur 🙂 Umarım bir gün iyi yerlere geleceğiz. 🙂 Başarılarının devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.