İçeriğe geç

Harddisk Raw Uzantısını Ntfs’ye Dönüştürme

Bu konu 2016 yılında teknik serviste başımıza gelen olaylardan sonra oluşturuldu. Sonrasında birtakım programlar ile kurtarılma olayı çıkmış. Yorumlardan bu programlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Son dönemin popüler bilgisayar hatalarından birisi şüphesiz Raw sorunudur. Açıkçası beni de tabiri caiz falan değil resmen canımdan bezdirmiştir. Sorun şu ki eğer harddiskiniz ntfsden rawa dönüşmüşse verilerinize elveda diyiniz. [BU KONU 2016 YILINDA YAZILMIŞTI VE O DÖNEM BİR BİLGİ VEYA ÇÖZÜM YOLU YOKTU. ANCAK ÜST PARAGRAFTA VE YORUMLARDA DA GÖREBİLECEĞİNİZ GİBİ KURTARMA YÖNTEMLERİ ÇIKMIŞ. BUNLARI DENEYEBİLİRSİNİZ. VERİLERİNİZİ KURTARDIKTAN SONRA BU YÖNTEM İLE HARDDİSKİNİZİ SIFIRLAYABİLİRSİNİZ.] Çünkü ne yaptıysam ben bu hata sırasında veri kurtaramadım. Hem birçok bilgisayarda. Peki bu raw nedir? Valla hiç oralara girmeyelim çıkamayız yani.

Raw Formatını Ntfs’ye Dönüştürme

Aslında bu işlemi programlarda yapabiliyor. Ama ben sevmiyorum. Hem adam zaten bilgisayarını açamıyor nasıl program kursun ki 🙂 O yüzden yapılacak işlemi kodlar ile yapacağız. Tabi bütün verilerinizi kaybedeceksiniz. Eğer harddiskinize komple bulaşmış veya harddiskiniz tek part ise. Yok sadece C’ye bulaşmış ise verilerinizi harici bir cihaza alınız.

Şimdi gelelim işlemlere. Öncelikle Başlat-Çalıştır-cmd.exe yolunu izliyoruz.

Daha sonra üstte de gördüğünüz gibi önce “diskpart” sonra “list disk” komutunu yazıyoruz. Ardından harddiskiniz hangi satırda ise (benim diskim Disk 0 olarak gözüküyor.) onu seçmek için “Select Disk x” (x yerine diskin satırını yazıyoruz.) komutunu yazıyoruz. Ve böylelikle diskimizin içine giriyoruz. Daha sonra “Clean” komutu ile diskimizi komple siliyoruz. İki kere “Exit” yazarak çıkıyoruz. Buraya kadar yaptıklarımızla işlemimizin tamamlanmış olması gerek. Eğer yine sorun yaşarsanız clean komutundan sonra aşağıdaki işlemi yapınız.

Clean komutundan sonra “convert mbr” komutunu yazıyoruz. Ardından “create partition primary size = xxx” komutu ile devam ediyoruz. Sonrasında “format fs = ntfs quick” yazıyoruz ve işlemin ardından yine iki kere “Exit” yazarak çıkıyoruz.

Not: “Bu işlemi format atarken Windows bu diske yüklenemez Gpt tarzı hata alırsanız da yapabilirsiniz.”

Not 2: Burada asıl amaç ulaşamadığınız harddiske ulaşmaktır. Veri kurtarma programları içerisinde belki verileri alabileceğiniz yöntemler vardır. Ancak bunlar sizin harddiskinizi kullanıma açmayacaktır.

NOT 3: KAYBOLAN VERİLER İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR SORUMLULUK KABUL ETMİYORUM. BU NEDENLE İŞLEMLERİNİZİ ÇOK DİKKATLİ GERÇEKLEŞTİRİNİZ.

Tarih:Faydalı Bilgiler

16 Yorum

 1. Burçin Baydemir Burçin Baydemir

  süper bilgi, emeğine sağlık Onur Bey.

 2. lala lolo lala lolo

  Onur Bey çok teşekkürler. Bilgisayarım içinde gözükmesi için uğraştığım SSD’mi şu an göremiyorum. bilmiyosanız yaptırmayın.

  • Merhaba Lala Lolo Hanım/Bey…

   Konuda da gördüğünüz gibi Raw sorununu çözmek üzere yapılan bir işlem bu.. Ne gibi bir sorun yaşadığınızı da yazsaydınız daha iyi olurdu sanırım.

 3. MESUT DEMİR MESUT DEMİR

  işte Bu ya 1 tblik diskimin içinden dosyalarımı aldım en azından önemli olanları DOSYA KURTARMA İŞLEMİNİ NASIL YAPTIN DİYE SORACAKLARA “DiskInternals Partition Recovery 4.2” Kullandım %90 sonuç verdi sonra Raw to ntfs yapmak için site site gezerken sen çıktın karşıma adamın dibisin be üstad.. sayende diskim kurtuldu. her yerde dosya kurtarma konuları var biri çıkıp da diski yeniden kullanıma nasıl açarız diye konu açmıyor.. BUNU ARIYORDUM ALLAH RAZI OLSUN BE !

  • Merhaba. Eğer bir yardımımız olduysa ne mutlu bize. Verilerinizi almanıza sevindim. İyi çalışmalar dilerim.

 4. tomasti mincare tomasti mincare

  sevgili kardeşim merhaba
  Raw dosyaları ntfs ye cevrilmez fakat şahsen deneyimimden soz etmek istersem 1 tb lık raw diskimden EaseUs Data Recovery Wizard yazılımı ile hic veri kaybı yaşamadan kurtuldum. programı kurup recovery yapmak yeterli. ihtiyacımız olan o veriyi saklayacak uygun boyutta baska bir hard disk. Bilgisayar sektorunde iddaalı konusmaları tavsiye etmem. Hiç ihtimal verilmeyen şeyler bile mümkün olabilir.
  Paylaşımın için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

  • Merhaba. Bu yazı aşağı yukarı 2 senelik. Raw olayı ile de o zamanlar tanışmıştık. Denemediğimiz şey kalmadı. Şu anda yenilenmiştir dediğiniz gibi. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

 5. ertan ertan

  kardeş daha önce raw olan hdd’yi ntfs’ye veriler içinde iken çevirdim. yapamıyorsanız da insanlara yanlış bilgi vermeyin lütfen.

  • Merhaba. Konunu ilk paragrafında bu durumda verilerin zaten kurtarılamayacağını belirtmiştim.

   • Ertan Ertan

    Merhabalar.
    Betler kurtardığımı anlatmaya çalışmıştım.
    Kurtarılabiliyor.
    Üstelik öyle saçma sapan programlarla dosyaların bir kısmı değil, tamamı.
    Ya da sizin dediğiniz gibi olsun.

    • Eğer kurtarılabiliyorsa burada da paylaşabilirseniz seviniriz. Daha önce birçok kez karşılaştık bu durumla. Birçok yöntem denedik. Buna Linux ortamında dosya kurtarma denemeleri de değil. Fakat sonuca ulaşamadık.

     NOT: Bize gelen bilgisayarlar çökmüş vaziyette geliyordu.

     • emre emre

      Kesin kurtarılamaz şeklinde ifadeniz bencede çok hatalı. Raw olmuş harddiski mi Docs cihazı kullanarak Mac laptopta kurtardım. Hemde hiç zarar görmeden.

     • Merhaba. Bu yazıyı 2016 yılında yayınlamıştım. O dönemde bu konu daha yeniydi ve hem çok fazla bilgi yoktu hem de çözüm. Fakat konuya da not düştüğüm üzere, yeni yöntemler gelişmiş. Bu durumu yazı içerisinde de açıkladım.

    • Anıl Anıl

     Yardımcı olabilir misiniz?

 6. Fakir Yazar Fakir Yazar

  Donanımdan gram anlamam ancak parçaları tanırım tabiki. Sadece ürettiği sorunları anlamıyorum 🙂 Senden yardım alabilirim sanırım herhangi bir sorunda. yazı için teşekürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.