Harddisk Raw Uzantısını Ntfs’ye Dönüştürme

Harddisk Raw Uzantısını Ntfs’ye Dönüştürme

28 Aralık 2016 16 Yazar: Onur Eroğlu

Bu konu 2016 yılında teknik serviste başımıza gelen olaylardan sonra oluşturuldu. Sonrasında birtakım programlar ile kurtarılma olayı çıkmış. Yorumlardan bu programlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Son dönemin popüler bilgisayar hatalarından birisi şüphesiz Raw sorunudur. Açıkçası beni de tabiri caiz falan değil resmen canımdan bezdirmiştir. Sorun şu ki eğer harddiskiniz ntfsden rawa dönüşmüşse verilerinize elveda diyiniz. [BU KONU 2016 YILINDA YAZILMIŞTI VE O DÖNEM BİR BİLGİ VEYA ÇÖZÜM YOLU YOKTU. ANCAK ÜST PARAGRAFTA VE YORUMLARDA DA GÖREBİLECEĞİNİZ GİBİ KURTARMA YÖNTEMLERİ ÇIKMIŞ. BUNLARI DENEYEBİLİRSİNİZ. VERİLERİNİZİ KURTARDIKTAN SONRA BU YÖNTEM İLE HARDDİSKİNİZİ SIFIRLAYABİLİRSİNİZ.] Çünkü ne yaptıysam ben bu hata sırasında veri kurtaramadım. Hem birçok bilgisayarda. Peki bu raw nedir? Valla hiç oralara girmeyelim çıkamayız yani.

Raw Formatını Ntfs’ye Dönüştürme

Aslında bu işlemi programlarda yapabiliyor. Ama ben sevmiyorum. Hem adam zaten bilgisayarını açamıyor nasıl program kursun ki 🙂 O yüzden yapılacak işlemi kodlar ile yapacağız. Tabi bütün verilerinizi kaybedeceksiniz. Eğer harddiskinize komple bulaşmış veya harddiskiniz tek part ise. Yok sadece C’ye bulaşmış ise verilerinizi harici bir cihaza alınız.

Şimdi gelelim işlemlere. Öncelikle Başlat-Çalıştır-cmd.exe yolunu izliyoruz.

Daha sonra üstte de gördüğünüz gibi önce “diskpart” sonra “list disk” komutunu yazıyoruz. Ardından harddiskiniz hangi satırda ise (benim diskim Disk 0 olarak gözüküyor.) onu seçmek için “Select Disk x” (x yerine diskin satırını yazıyoruz.) komutunu yazıyoruz. Ve böylelikle diskimizin içine giriyoruz. Daha sonra “Clean” komutu ile diskimizi komple siliyoruz. İki kere “Exit” yazarak çıkıyoruz. Buraya kadar yaptıklarımızla işlemimizin tamamlanmış olması gerek. Eğer yine sorun yaşarsanız clean komutundan sonra aşağıdaki işlemi yapınız.

Clean komutundan sonra “convert mbr” komutunu yazıyoruz. Ardından “create partition primary size = xxx” komutu ile devam ediyoruz. Sonrasında “format fs = ntfs quick” yazıyoruz ve işlemin ardından yine iki kere “Exit” yazarak çıkıyoruz.

Not: “Bu işlemi format atarken Windows bu diske yüklenemez Gpt tarzı hata alırsanız da yapabilirsiniz.”

Not 2: Burada asıl amaç ulaşamadığınız harddiske ulaşmaktır. Veri kurtarma programları içerisinde belki verileri alabileceğiniz yöntemler vardır. Ancak bunlar sizin harddiskinizi kullanıma açmayacaktır.

NOT 3: KAYBOLAN VERİLER İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR SORUMLULUK KABUL ETMİYORUM. BU NEDENLE İŞLEMLERİNİZİ ÇOK DİKKATLİ GERÇEKLEŞTİRİNİZ.