İçeriğe geç

Hızlı İndex Alma Yöntemleri

Web siteleri arama motorları tarafından belirli aralıklar ile taranarak arama sonuçlarında gösterilir. Taranma süresi siteden siteye değişiklilik gösterir. A sitesi anında index alıyorken, B sitesi günlerce index almayabilir. Bu Google botlarının sizin sitenize verdiği puana göre değişkenlik gösterecektir. Bunu belirleyen de sitenize içerik girme sıklığınız, güncelleme sıklığınız, kullanıcıların sitenize yaptıkları yorum sıklığı gibi durumlar tarafından belirlenir. Hızlı index alma yöntemleri ile sizler için nasıl Google botları tarafından daha çok ziyaret edilebileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Ücretli arama sonuçları yani Adwords kampanyaları ile sürekli görünür olabilirsiniz. Ancak bunun için sürekli olarak ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu nedenle ben sizlere organik aramalarda hızlı index alma yollarını birkaç madde ve cümle ile açıklayacağım.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Google, 4 farklı temel maddeye bakarak sitenizin index süresini belirleyecek ve arama sonuçlarında gösterecektir. Bu maddeleri şu şekilde;

  • Tarama ve indeksleme
  • Algoritmalar
  • Makine öğrenme
  • Kullanıcı niyet

sıralayabiliriz.

Tarama ve İndeksleme

İndeksleme arama motorlarının birinci aşamasıdır. Yani bir siteniz var ve organik trafik istiyorsanız eğer öncelikle arama motorlarında indeks almalısınız. İndeks almanın çeşitli yolları vardır. Siz birşey yapmasanız bile Google botları sitenizi bir süre sonra ziyaret edecektir. Ancak bu süre belirsizdir, hele ki siteniz yeniyse. Bu nedenle bazı yöntemler ile arama motorlarında hızlı bir şekilde indeks alabilirsiniz. Bu yöntemleri kısaca şöyle belirtebiliriz;

1 – Site Haritası: Site haritanızı Google Webmaster Tools aracılığıyla Search Console‘a ekleyerek, Google botlarını sitenize çağırabilirsiniz. En çok tercih edilen ve doğal olan yöntem budur.

Google Site Haritası Gönder

2 – Google Gibi Getir: Bu yöntem genellikle güncelleme dönemlerinde, sitenize uzun zaman sonra içerik girdiğiniz ve güncellediğiniz dönemlerde tercih edilmektedir.

Google Gibi Getir

3 – Google’a Gönder: Anlık olarak yayınladığınız içeriği, bir sayfayı bu araç aracılığıyla Google’a gönderebilir ve birkaç dakika içerisinde indeks alabilirsiniz. Araca Git

Google Submit URL

4 – Google Plus: Google’ın kendi sosyal medyası sayılan Google Plus aracılığıyla paylaşacağınız içerikler, sitenizin hızlı indeks almasını sağlayacaktır.

Google Plus Hızlı İndex Alma Yöntemi

Tarama Bütçesi Nedir?

İndekslemenin temelinde tarama bütçesi barınmaktadır. Tarama bütçesi temel olarak Google’ın web sitenizi taramak için harcayacağı kaynak miktarını açıklamak için kullanılan bir terimdir. Tarama bütçesinin temelinde ise iki önemli faktör yer alır;

  • Sunucunuzun ne kadar hızlı olduğu.
  • Siteniz ne kadar önemli olduğu, popüler olduğu.

Bu iki kriter tarama bütçesi için en önemli maddelerdir. Sitenizi ne kadar sık güncellerseniz, siteniz kullanıcılar ile ne kadar sık etkileşime geçerse arama motoru tarafından o derece önemli olur.

Diğer maddelere bir sonraki yazımızda devam edeceğiz.

Tarih:SEO

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.