İçeriğe geç

Katma Değeri Düşük Olan İçerik Cezası Çözümleri

Google tarafından zaman zaman değersiz görülen, kuralları ihlal eden sitelere yaptırımlar uygulanır. Bu yaptırımlardan birisi “Katma Değeri Düşük Olan veya Hiç Değer Katmayan Boş İçerik” anlamına gelen değersiz sitelere veya SPAM uygulayan sitelere verilen ceza olarak nitelendirebiliriz.

Son dönemde birçok web site sahibi bu ceza ile karşılaşmaktadır. Bu cezanın nedenini bir alt başlıkta anlatacağız. Nedenini anlattığımız zaman çok sayıda site sahibinin bu cezayı neden aldığını da daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

Katma Değeri Düşük Olan veya Hiç Değer Katmayan Boş İçerik Cezası Nedir?

Katma Değeri Düşük Olan İçerik Cezası

Birgün girdiğiniz Webmaster Tools yani Search Console sayfamızdan yukarıdaki gibi bir örnek ile karşılaşabilirsiniz. Tabi sitenize değer verip, özenip özgün içerikler üretiyorsanız durum farklı.

Şimdi öncelikle çok basit bir şekilde bu cezanın nedenini kopya içerik olarak nitelendirebiliriz. Elbette sadece kopya içerik ile bağdaştıramayız. Ancak temel olarak neden budur. Bunun dışında kullanıcıya sunulan içerik dümdüz yazılmışsa H1, H2 tagları kullanılmamış, başlık oluşturulmamış, gerekli noktalar bold, italic belirtilip linklendirilmemişse ve bunun yanı sıra da bomboş kullanıcıya hiçbir bilgi vermeyen bir içerik ise bu ceza ile karşılaşmanız olası bir durumdur.

Burada kopya içerik olarak nitelendirdiğimiz durum içeriği birkaç kelime güncelleyerek özgünleştirdiğimizi sandığımız içerikler aslında bizim için tehlikelidir. Çünkü sitemizin değerini düşürmektedir. Yani anlayacağınız içerikleri tamamen aynı bırakıp farklı bir başlık bırakarak bu cezayı almak için bir temel oluşturmuş oluyoruz.

Bu cezayı almanın bir diğer yolu da çok fazla sayıda sayfamızı indexletmektir. Yani toplamda 100 olması gereken Google İndexi’miz arattırdığımızda 1000 çıkıyorsa burada bir sorun vardır. Eğer resimler, etiketleri, numaralandırılmış kategori sayfaları gibi yerler indexleniyorsa bu kadar indeximizin çıkması normaldir. Bu nedenle bu hususa dikkat etmemiz gerekir. Mesela Google, etiketlerin artık etkisiz olduğunu ve fazla kullanımı durumunda da SPAM riski oluşturduğunu söylemişti. Bu nedenle hem etiket kullanımını sınırlamalı hem de gerekirse indexden kaldırmalıyız.

Google Siteme Ceza Verdi

Sitenizi Google’da site:siteadresiniz.com.tr şeklinde arattığınızda herhangi bir sonuç çıkmayacaktır. Bu nedenle cezayı kaldırabilmek için yazımızın devamını okumalısınız.

Katma Değeri Düşük Olan veya Hiç Değer Katmayan Boş İçerik Cezası Nasıl Kaldırılır?

Gelelim “Katma Değeri Düşük İçerik” cezasının nasıl kaldırılacağına ve Google’ın gözüne tekrar nasıl gireceğimize. Öncelikle bize yasak kıldığı maddeleri ortadan kaldırmalıyız. Buradan sonra size yapmanız gerekenleri anlatacağım.

 1. Katma değeri düşük olan veye hiç olmayan içerikleri tespit ederek kaldırın. Sitenizden sildikten sonra Webmaster Tools aracılığıyla da URL’leri Kaldır gibi araçları kullanarak tamamen silinmesini sağlayın. (Bu içerikleri Google Analytics aracılığıyla da tespit edebilirsiniz. Ayrıca Ahrefs ile de değersiz içeriklerinizi tespit edebilirsiniz.)
 2. Yetersiz içeriklerinizi tespit ederek düzenleyiniz. Mesela 100 kelime yazdığınız makalenizi zenginleştirin, kelime sayısını artırın, resim ve video ekleyin.
 3. Mesela birden fazla makale çıkacak bir konuda yazı yazıyorsanız eğer bu makaleleri ayrı ayrı yazmak yerine tek bir makalede alt başlıklar ile yazınız.
 4. Resim ve etiket sayfalarınızı “Noindex” olarak işaretleyin. Ayrıca “Numaralandırılmış Kategori Sayfaları” noindex yapın.
 5. Bazı temaların index almaması gereken “Readme.html” gibi sayfaları “Noindex” yapmalısınız.
 6. Kötü backlinklerinizi tespit edin. Bunun için Ahrefs kullanabileceğiniz gibi Search Console yani Webmaster Tools üzerinden de tespit edebilirsiniz. Tespit ettiğiniz backlinkleri Webmaster Tools aracılığıyla kaldırın.

Bu işlemler sitenizde düzenlemeniz ve kaldırmanız gereken kısımlardı. Buradan sonra yazacaklarım sitenize eklemeniz gereken kısımlardır.

 1. Sitenize statik bilgi sayfaları ekleyin. Gizlilik Politikası, Kullanıcı Sözleşmesi, Hakkımızda, Künye gibi sayfaları ekleyin.
 2. İletişim sayfası ekleyiniz.

Bu eklemeler Google’a sadece arama motoru için yazı yazmadığınızı gösterecektir. Yani kullanıcıyı düşündüğünüzü gösterecektir. Bunları yaptıktan sonra bilgilendirici, kaliteli içerikler girin ve Sitemap’ınızı güncelleyin. Ardından Google’a gönderin.

Google Spam Yeniden İnceleme Reddi

Eğer bu yaptıklarınızdan sonra da cezanız sonlanmaz ise buradan sonra yazacaklarımızı da yaparak tekrar incelemeye gönderebilirsiniz.

 1. Sitenizi Google’dan tamamen silin. Sitemap’ınızı kaldırın.
 2. Sitenizin yedeğini alın ve yeni bir hosting satın alın.
 3. Sitenizi yeni hostinginize taşıyınız.
 4. İçerik girmeye devam ediniz.
 5. Son güncellenmiş Sitemap.xml dosyanızı, yeni açacağınız sitenize ait bir Gmail ile yeni bir Webmaster Tools aracılığıyla tekrar Google’a gönderin.

Burada dikkat etmeniz gereken sitenizi taşıdıktan hemen sonra sitemapınızı eklemeyin. Bir süre kaliteli içerik girin. Buradan sonra sitemapınızı güncelleyerek gönderin.

Eğer tüm bu anlatınlar da işe yaramamışsa sitenizi detaylı olarak incelememiz gerekebilir. Böyle bir durum var ise bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tarih:SEO

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.