Python

Python ile Sayıları Alt Alta Yazdırma

Python ile belirlediğiniz aralıktaki sayıları “for” döngüsü ile alt alta yazdırabilirsiniz. Bu işlem diğer Python işlemleri gibi oldukça basittir.

For Döngüsü İle Sayıları Yazdırma

Python’da for döngüsü ile belirlediğiniz sayıları ekrana alt alta yazdırabilirsiniz. Bunun için bir yardımcı fonksiyona ihtiyacımız var. Bu da “range” fonksiyonudur.


for i in range(1, 20):

print(i)

Ekran Çıktısı:

For Döngüsü Kullanımı

Bunun dışında ayrıca bir listeyi ekrana alt alta yazdırabiliriz. Bunu da alttaki şekilde yaparız.


string = ["Onur", "Python", "Selim", "For Döngüsü"]

for i in string:

print(i)

Burada string içerisinde belirttiğimiz listeyi ekrana alt alta yazdıracaktır.

Ekran Çıktısı:

Listeyi For Döngüsü İle Alt Alta Yazdırma

6 thoughts on “Python ile Sayıları Alt Alta Yazdırma

  1. Bende kod işine girişmek istiyorum ama nerden başlayacağımı ve hangi dilleri ögrenmemin kolay ve daha işe yarar olduğunu bilmiyorum. Bana giriş için hangi dili önerirsiniz hem kolay hem diğerlerini ögrenmemde basamak hemde işime yarar olsun

      1. peki Python ile neler yapabilirim. İnternet sektörüne giriş yapmayı düşünüyorum. Mobil oyun veya internet sitesi kodlama, ufak botlar kodlama konusunda Python ilk başlar için bana yeterli olur mu?

        1. Mobil konusunda Swift programlama dilini önerebilirim. Çok sağlam mobil uygulamalar yapabilirsin. Python için ise Django kütüphanesi gibi ekler ile web sitesi kodlayabilirsin. Bu arada Google python altyapısı kullanılıyor. Ayrıca evet Python ile botta yapabilirsin.

  2. bunları yaptıydım ben ilk derslerde var bunlar 🙂 paylaştığın güzel olmuş mantığı anlamak için güzel konular bunlar 😉 yararı olacaktır paylaşımlarının python a başlayanlara 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.