İçeriğe geç

SEO Danışmanlığı Hizmeti

Eğer bir internet hizmeti sahibiyseniz burada birkaç hedefiniz olabilir. Ziyaretçi çekmek isteyebilir, gelir elde etmek isteyebilir veya hobi olarak yazıyor olabilirsiniz. Ziyaretçi çekmek ve gelir elde etmek için yapmanız gerekenler vardır. Buna arama motoru optimizasyonu ya da herkesin bildiği adıyla SEO adı verilir. Web üzerinden birçok SEO bilgisine ulaşabilirsiniz. Ancak bunlar hem birbirlerinin tekrarıdır, hem de her zaman güncelliği yansıtmamaktadır. Yani SEO hizmeti için güncel olmak önemlidir. SEO danışmanlığı hizmeti alırken bazı hususlara dikkat etmek gereklidir.

Kaliteli SEO hizmeti alabilmek için doğru kişiyi bulmak önemlidir. Bu kişilere SEO Danışmanı veya SEO Uzmanı adı verilir. Fakat ikisi birbirinden farklıdır. SEO danışmanı ile çalışırsanız işi siz yaparsınız, danışman ise size danışmanlık hizmeti verir. Yani sizi doğru bir şekilde yönlendirir.

SEO uzmanı ise bir sitenin tüm SEO teknikleri ile ilgilenir. İster On Page SEO ister Of Page SEO olsun her iki aşamayı da bir uzman yardımıyla siz dokunmadan tamamlayabilirsiniz.

Diğer taraftan da SEO paketleri satan ajanslar, kişiler bulunmaktadır. Ben bunlara karşı çıkmakla birlikte kesinlikle önermiyorum. Birincisi karşınızda muhatap bulamazsınız! İkincisi de paket içerisinde yer alan X bir nokta üzerinden ilerleneceği için gelişmeniz sınırlı kalacaktır.

SEO Danışmanlığı Hizmetleri

SEO Danışmanlığı Hizmetleri

SEO uzmanları bir sitenin SEO ile ilgili kısımlarını kendi yapar. Fakat SEO Danışmanı biraz daha farklı işlemler yapar. SEO danışmanlığı sırasında işlemleri şöyle sıralamamız mümkün;

 • Site tasarımını analiz eder, kodlama düzeni ve hatalarının analizini çıkarır.
 • Site hızlandırma çalışmalarını düzenler.
 • Sitenin backlink çalışmaları için stratejileri hazırlar.
 • SEO hakkında gerekirse dökümanlar hazırlayarak görsel medyalı destek sunar.
 • SEO Danışmanı sürekli olarak SEO dünyasını takip ederek güncellemelerden haberdar olması nedeniyle bilgi verir.
 • Sosyal mecraların kullanımı ile ilgili destek olur.
 • SEO Analiz araçlarının kullanımı ve teknik detayları hakkında yardımcı olur. Gerekirse dökümanlar ile destek verir.
 • Anahtar kelime analizi yaparak sitenin SEO stratejisi konusunda bilgi hazırlar.
 • Sektörde yer alan rakip siteler için SEO analizi yapar.
 • UX yani kullanıcı deneyimi için site içi düzenlemelerde tavsiyeler verir.
 • Sitede kullanılacak içeriklerin nasıl oluşturulması gerektiği konusunda detaylar sunar.
 • Sitenin sıralama yükselişlerinin ve düşüşlerinin takibini yapar.
 • Belirlenen aralıklarla sitenin SEO raporlarını sunar.

SEO Danışmanlık Fiyatları

SEO danışmanlığı fiyatı, hizmet verilecek siteye göre farklılık gösterebilir. Sitenin sektör rekabeti, altyapı durumu, anahtar kelime hacmi gibi birçok değişken belirlendikten sonra bir fiyat sunulabilir. Süre konusunda ise genelde ülkemizde 6 ay ve 1 yıllık SEO hizmeti tercih edilmektedir. Ancak net bir süre doğru olmayacaktır. SEO uzun soluklu bir mecradır ve ne kadar güncel kalıp takip edilirse başarı yüzdesi o kadar artacaktır.

NOT: Çalışmalarımı adam/saat olarak gerçekleştiriyorum. Yani sitenizin eksiklerini analiz ettikten sonra iş yoğunluğunu belirliyor ve bir süre belirtiyorum. Bu süre içerisinde işlemleri tamamlıyorum. Adam/saat ücreti üzerinden hesaplıyorum.

Müşteri seçme hakkım saklıdır. İllegal içerikli web siteleri, oyun, bahis, şans oyunları, arkadaşlık siteleri gibi internet sitelerine hizmet vermiyorum.