İçeriğe geç

SEO Uzmanı Nedir? Görevleri Nelerdir?

Dijital dünyanın giderek popüler bir hale gelmesi ve yoğun bir şekilde kullanılmasıyla, dijital iş piyasası da kendini geliştirdi ve farklı pozisyonlar ortaya çıkardı. Özellikle internet üzerinde ilk sayfada yer almak isteyen web site sahipleri bu bağlamda çeşitli çalışmalar gerçekleştirmek durumunda. Bu çalışmalar genel olarak dijital pazarlama çalışmaları olarak nitelendirilse de organik olarak yapılan çalışmalara SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu adı veriliyor. Bu çalışmaları doğru bir şekilde gerçekleştiren kişiler ise SEO Uzmanı olarak adlandırılıyor.

SEO Uzmanı Nedir?

Bir Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı SEO Uzmanı, arama sonuçlarında yer alacak sitelerin arama motoru kriterlerine uygun bir şekilde optimize etmek, web sitelerini analiz etmek, incelemek ve uygulamaktan sorumludur.  

Daha basit bir tabirle “Web sitenizi arama motoru sonuçlarının en üstünde göstermesi SEO uzmanının işidir. “

Bundan beş on yıl öncesine kadar SEO kavramı çok farklı yerlerdeydi. Yani etki tepki olayı, işin tanımı, yapılan işlerin etki süresi sektörün daha dar olması nedeniyle sığ bir konumdaydı. Ancak milyarlarca web sitesi olan bir dünyada, sürekli güncellenen arama motorlarına kişilerin uyum sağlaması ve takip etmesi oldukça zordu. İşte tam bu noktada uzmanlar devreye girerek, hizmet vermeye başladılar.

SEO Uzmanı Görevleri Nedir?

SEO Uzmanı Görevleri Nedir?
SEO Uzmanı Görevleri Nedir?

Bir SEO uzmanı, web sitesinin trafiğini artırmak için anahtar kelimeler veya kelime öbekleri içerecek şekilde içerik geliştirecektir. Google Web Yönergelerinde yer alan faktörlerine uygun bir şekilde siteyi optimize edecektir.

Bir Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, arama motoru güncellemelerini takip eder. Bu değişiklikleri inceleyerek web sitelere uygular. Süreci analiz ve optimize eder. Bu, arama motorlarında sayfa sıralamasını iyileştirerek bir siteye gelen trafiği en üst düzeye çıkarmak anlamına gelir.

Bir SEO Uzmanı, anahtar kelime araştırması, teknik SEO, SEO uyumlu içerik üretimi ve arama motorlarının davranışları hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalıdır. SEO sürekli değişen bir kavramdır ve bu yüzden bir uzmanın sürekli öğrenmesi ve gelişmesi gerekir.

Bir SEO Uzmanı, verileri iyi analiz edebilmeli, müşteri ve sektöre göre kısa ve uzun vadeli stratejiler geliştirerek müşterinin isteklerine cevap verebilmelidir.

Bir SEO Uzmanı, HTML, CSS, JS gibi temel programlama dilleri konusunda belirli seviyede bilgi sahibi olmalıdır.

Bu konuda bilinen en iyi SEO uzmanlarından Müslüm Aslantürk’ün SEO makalelerine göz atmanızı tavsiye ederim.

Tarih:FeaturedSEO

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.