İçeriğe geç

Web Tasarımı ve SEO İlişkisi

Web tasarımı denilince aklımıza sadece estetik değil, o yapının arkasındaki planda gelmeli. Evet, tasarım büyük bir etki yaratabilir. Ancak tasarımın arkasında kalan kısım sizi başarıya ulaştıracaktır. Daha doğru bir ifadeyle tasarım, SEO ile birleştiğinde başarı gelecektir. Yani bizim arka planda kalan kısmımız işin SEO ayağıdır. Bu nedenle bir site tasarlanırken sadece estetik açıdan değil, SEO açısından da ele alınmalıdır.

Profesyonel olarak web tasarımı yapıyorsanız, aynı zamanda Google algoritmaları hakkında temel de olsa bilgi sahibi olmanız gerekmekte. Yani sitenin temelini oluştururken Google’ın sizde ne istediğini bilmeli, sitenin hedefe ulaşması için temeli sağlam oluşturmalısınız. İşte web tasarımı yaparken SEO’nun temeli oluşturmak için 10 farklı maddede kısaca size bunu anlatmaya çalışacağım.

Web Tasarımı Yaparken SEO İçin Yapılması Gereken 10 Temel Madde

10 maddede web tasarımı yaparken SEO için dikkat edilmesi gereken noktaları ele alıyoruz.

Site Yapısı

Site Yapısı ve SEO İlişkisi

Oluşturacağınız sitenin yapısı açık ve anlaşılır tasarlanmalıdır. Anasayfada göstereceğiniz bilgiler sitenin temel amacını belirtmeli ve ayrıntılı bir şekilde alt sayfalara göndermelidir. Basit bir örnek verecek olursak da “Bir yemek tarifi siteniz varsa fırın yemekleri, et yemekleri, sebze yemekleri gibi konular alt sayfalara bölünmelidir.” şeklinde bir örnek sunabiliriz.

Burada kritik bir ayrıntıyı da eklemekte yarar var. Google gözünde sorun yaşamamak için çok fazla alt sayfalara da bölmemek gerekir.

URL Yapısı

Google gözünde kısa URL, SEO için her zaman önemlidir. Ayrıca URL içerisinde özel karakterler de geçmemelidir. Bunun yanında da kısa URL’ler her zaman akılda kalıcı olabilir. Maddeler halinde bu yapıyı irdeleyelim.

  • Kısa URL’ler akılda kalıcıdır ve SEO için önemlidir.
  • URL’lerde sayfanın içeriğini yansıtmalısınız. Bu nedenle açık bir şekilde ele alınmalıdır. Örneğin WordPress sitelerde en çok tercih edilen sistem “%postname%” şeklinde olandır.
  • Kelimeler arasında tire (-) kullanılmalıdır.

Navigasyon, Menü, Breadcrump Yapısı

Sitede yer alan alt sayfalara ulaşabilmek için sitede bulunan menüler, ulaşım linkleri görünür yerde olmalı ve direk olarak o sayfalara yönlenmelidir. Bu kullanıcı deneyimi açısından da önemlidir. Ayrıca Breadcrump Yapısı da SEO açısından önemli bir durumdur. Yani bir içeriğe girdiğiniz zaman kullanıcıların içeriğin üst menüsü, kategori gibi alanlara yazı içerisinde oluşturulacak navigasyon ile ulaşmasını sağlamalısınız.

Mobil Dostu Tasarım

Mobil tasarım günümüzde çok büyük önem arz etmektedir. Özellikle günümüzde Web aramalarının yüzde 60 – 70’lik bir kısmının mobil üzerinden yapıldığını da düşününce bir sitenin mobil uyumlu olması çok önemlidir.

Site Hızı

Site hızı kullanıcı deneyimi açısından en önemli unsurların başında gelmektedir. Google’un yavaş siteleri arka plana atmasının yanı sıra da kullanıcılar da yavaş sitelerden hoşlanmamaktadır. Bu nedenle sitenizi olabildiğince hızlı olmasını sağlamalı ve tasarımı da buna göre ayarlamalısınız.

Meta Alanları

Sitenizi oluştururken içerik ve sayfa oluşturma alanında tıpkı WordPress sistemlerde olduğu gibi meta description, meta title gibi alanları oluşturmalısınız. Unutmayın, SEO için en önemli konulardan biri de metalardır. Bu nedenle her içeriğin metalarını benzersiz olarak girmelisiniz.

Google Arama Sonucu Meta Description Görünümü

Google özellikle Meta Description konusunda sürekli güncellemeler yapmaktadır. Bu alana girilecek benzersiz ve anahtar kelime içeren metinler siteniz için önemlidir.

Resim Alt Etiketleri ve Optimizasyon

Sitenize yerleştireceğiniz resimler için resim yükleme alanında bir alt etiket alanı oluşturmanız SEO açısından önem arz etmektedir. Resimlere gireceğiniz alt etiketler resimler üzerinden de trafik almanızı sağlayacaktır.

Alt etiketlerin yanı sıra da resimlerin optimizasyonu da kritik bir noktadır. Çünkü büyük boyutlu resimler sayfanızın yüklenmesini geciktirecektir. Bunu sitenin kodlaması esnasında thump alanları ile yapabileceğiniz gibi manuel olarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Flash Kullanmayın!

Google, Flash siteleri sevmemektedir. Nitekim bu tarz siteleri ben de sevmiyorum. Bunun asıl sebebi bu içerikleri görememesidir. Bunun yanı sıra da Flash ile hazırlanan siteler geç yüklenmekte ve sayfa hızını da düşürmektedir.

Yapılandırılmış Veriler Önemlidir

Yapılandırılmış Verilere Önem Verin!

Uzmanlar yapılandırılmış veriler konusunda uzmanlar olumlu olumsuz olarak kararsız kalsalar da bu tarz veriler kullanıcı deneyimi açısından önemlidir. Kullanıcıların dikkatini çekecek bu veriler trafik artışını sağlayabilirler.

Site Arayüz Tasarımı

Sitenin arayüzünü tasarlarken mümkün olduğunca sade ve kullanıcıların kolaylıkla kullanabileceği bir şekilde olmasına önem verin. Bu kullanıcı deneyimi (UX) açısından da kritik bir noktadır. Kolay bir arayüz kullanıcıların işini kolaylaştıracaktır. Nitekim aynı şekilde karmaşık olmayan bu tasarımlar Google botları içinde önemlidir.

Son Söz

Unutmayın. Google, “Kullanıcı için yap benim için optimize et” demektedir. Bu nedenle siz bir siteye girdiğinizde nasıl bir tasarım görmek istiyorsanız sitenizi de ona göre dizayn etmelisiniz.

Tarih:FeaturedSEO

Tek Yorum

  1. Gökay Gökay

    Güzel yazı olmuş. Emeğine sağlık. Bu arada siteni çok beğendim. Takibe aldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.