İçeriğe geç

WordPress Site Hızlandırma İçin 8 Öneri

Dünyanın en çok kullanılan hazır CMS sistemlerinin başında gelen WordPress, birçok kişinin kurtarıcısı olarak karşımıza çıkıyor. Ancak iş bu sistemi kullanmakla bitmiyor. Bu sistemi arama motorlarında daha fazla görünmek ve üst sıralarda çıkmak için bazı optimizasyonlar yapmak gerekmektedir.

SEO için en önemli hususların başında site hızı gelmektedir. WordPress siteyi hızlandırmak hem kolay hem de zor bir durumdur. Çünkü ortada çok fazla değişken vardır. Tema seçimi, eklenti kullanımı, resim optimizasyonu gibi seçeneklerin hepsini ele almak gerekmektedir. Şimdi bilinen durumların aksine sizlere 8 farklı ipucu ile WordPress site optimizasyonu anlatmaya çalışacağım.

WordPress Site Hızlandırmak İçin Öneriler

WordPress site hızlandırmak için kullanılan belli başlı yöntemler vardır. Ancak biz bunlardan bahsetmeyeceğiz. Kıyıda köşede kalmış ancak sitenizi hızlandırabilecek önerileri sizlere sunacağız.

Gereksiz Kodlardan Kurtulun

Gereksiz Kodlardan Kurtulun

Sitenizde yer alan gereksiz kod kullanımından kurtulun. Bu konuda en çok önerilen javascript ve CSS sıkıştırmasıdır. Ancak yukarıda resimde de gördüğünüz gibi kodlar arasındaki gereksiz boşluklarda sizi yavaşlatacaktır. Eğer sitenizde böyle kodlar varsa yukarıdaki gibi kullanabilirsiniz.

İstek Sayısını Azaltın

HTTP İsteklerini Azaltın

Bir web sayfası komutlardan ve kodlardan oluşur. İmage, javascript, CSS gibi komutlar sitenizi yavaşlatır. Biz bunlara istek adınız veririz. Ve öncelikle bu istekleri tespit ederek sitenizin açılış hızını yavaşlatacak kodlardan kurtulmanız ve optimize etmeniz gerekir.

Ben bu noktada çok kullanışlı olan HTTP İstekleri Denetleyicisi aracını kullanıyorum. Aracın örnek çıktısı aşağıdaki gibidir.

HTTP istek sayısı öğrenme

Bu istekleri nasıl azaltırız derseniz;

  • Dosyaları birleştirebilirsiniz.
  • Resimleri optimize edebilirsiniz.
  • CSS Sprites tekniğini kullanabilirsiniz.

Yorumları Sayfalara Ayırın

Yorumları Sayfalara Ayırın

Eğer web siteniz çok fazla yorum alıyorsa, yorumları sayfalara ayırın. Bunun için WordPress Admin PaneliAyarlarTartışma yolunu izleyebilir ve üstte işaretli olan seçeneği aktif hale getirebilirsiniz.

PHP Sürümünüzü Güncelleyin

Php Sürümü Güncelleyin

 

Bu madde aslında güncellemeleri takip etmeniz gerektiğini gösterir. İşin aslı bu güncellemeyi hosting firmanız yapacaktır. Yine  de bunu kontrol etmek sizin görevinizdir. Güncellenmiş PHP sürümü eski sürüme göre %25 ile %30 arasında hız artışı gösterecektir.

GZİP Kullanın

GZİP kullanımının farklı yolları vardır. Örnek vermek gerekirse ister eklenti kurabilirsiniz isterseniz de .htaccess dosyanız ile yapabilirsiniz. Ayrıca CPanel üzerinde yer alan sıkıştırma aracını da kullanabilirsiniz. Ben CPanel kullanımını tercih ediyorum. Eklenti kullanmak isterseniz de wordpress gzip eklentisi aramasıyla bulabilirsiniz.

Popup Kullanmayın

Kullanacağınız popup ve splash bildirimler sitenize ek külfet olacak ve sitenizin açılışını geciktirecektir. Bu nedenle kullanmamanız önemlidir.

Eklenti Kullanın

Ben bu adımı önermiyorum açıkçası. Eklentiler bana göre başlı başına bir kasma sebebidir. Ancak kullanmak isterseniz de wordpress cache eklentisi aramasıyla Google üzerinden bulabilirsiniz.

Tarih:Wordpress

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.