İçeriğe geç

Yeni Google Güncellemesi: “Yavaş Mobil Sitelere Elveda”

17 Ocak günü Google yaptığı bir güncelleme ile bu yılın SEO açısından oldukça zorlu geçeceğini belli etmiş oldu. Öyle ki bu Google güncellemesi özel olarak tasarlanmış yeni algoritma ile Temmuz 2018 tarihinden itibaren mobil hızı düşük olan siteler sıralamalarda geri kalacak.

Gelen bu güncelleme ile mobil sayfa hızı yeni bir sıralama faktörü olacak ve oldukça önemli olacak. İlk etapta gelen bu güncelleme ile yalnızca hızı çok düşük olan ve bunu kullanıcıya yansıtan sayfalar ile birlikte küçük bir sorgu yüzdesi etkilenecek şeklinde bir de ifade yayınlandı. Bu yüzde ne kadar küçük şu anda net değil. Yine eklemek gerekir ki Google, bir süredir yavaş sayfaların hızları nedeniyle sıralamalarda sorun yaşadıkları biliniyordu. Yani kısaca Google diyor ki hızınız yüksek olursa sıralama artışını hissetmezsiniz ama düşük olursa sıralama düşüşünü hissedersiniz.

Google, Sayfa Hızı ve Etkileri

Google Mobil Site Hızı Güncellemesi

Google tarafından 2010 yılının Nisan ayında açıklanan sayfa hızı sıralaması, masaüstü için geçerliydi ve bu Google mobil aramaları için pekte geçerli sayılmazdı. Fakat arada Google açıklamasa da ve herhangi bir bildiri yayınlamasa da az çok mobil hız sıralamalara etki ediyordu. Ancak 2018 Ocak’ta yani geçtiğimiz hafta yayınlanan bu güncelleme ile artık mobil aramalarda yavaş site hızı önemli bir kriter olmayı başardı.

Google, sayfa hızınızın birçok şekilde ölçülebildiğini ve sitenizin de algoritma güncellemesiyle sekteye uğrayabileceğini söylüyor.

Peki AMP Bu Konuda Yardımcı Olacak mı?

AMP ve Mobil Site Hızı

Şimdi burada akla iki soru geliyor, “Mobil hız güncellemelerinde AMP geçerli mi?” – “Mobil hız güncellemelerinde AMP geçersiz mi?” şeklinde. İşte burada net bir şey belirtmek güç. Hem geçerli olabilir hem de olmayabilir şeklinde yorumları var yabancı SEO Uzmanlarının. Bu noktada Google Webmaster uzmanlarından John Mueller bir twit ile konu hakkında bilgi veriyor.

 

Kısaca bu konu hakkında henüz net bir bilgi bulunmamakta. Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler?

Tarih:SEO

5 Yorum

 1. web tasarım web tasarım

  Sonunda tüm siteler ilk html web sitesi gibi olacak bu gidişle.

  • Merhaba.
   Aslında öyle değil. Dikkat edilmesi gereken siteyi oluştururken ne kadar hantal kodlama varsa bunlardan kurtulmak ve sade bir tasarım ortaya çıkarmak. Tabi bir de güncel olmak. Yani HTML5 varken eski sürümü kullanmamak gibi.

 2. mahmut mahmut

  yazın çok bilgilendirici Mobil cihazlarda hızın artması iyi oldu

 3. Yusuf Paçacı Yusuf Paçacı

  Mobilde yavaş siteler özellikle e-ticaret sitelerinde büyük müşteriler kaybetmemize neden olabilir. Sitemizin tasarımı, kalitesi ne kadar kaliteli olursa olsun site aşırı yavaş yükleniyorsa müşterilerimiz açısından da sıkıntılı bir durum. Güzel yazı, teşekkürler.

 4. Cem Altıntaş Cem Altıntaş

  İki adet sayfamında mobil hızları %80 civarında sanırım beni sever google 🙂 Bilgiler için teşekkürler ama masa üstü sürümler biraz yavaş 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.