İçeriğe geç

Yeni Google Search Console İle Tanışın!

Google uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni Search Console Beta için çalışmalarını sürdürüyor. Eski Search Console tasarımı ve özelliklerine nazaran çok daha geniş bilgi ve özellik sunan yeni Search Console, birkaç haftaya kadar tüm kullanıcılara ulaşacak.

Yeni Search Console, birçok konuda yenilik ile geliyor. 12 aya kadar arama sonuçları, detaylı AMP sayfası ve ayrıca iş ilanı detay sayfası gibi sonuç sayfaları ile kullanıcılara daha fazla bilgi sunuyor. SEO uzmanları için önemli bir araç olan Webmaster Tools, bu yeni özellikler ile ekstra birçok araca gerek kalmadan verileri analiz etmek için kullanılabilecek. Çünkü daha önce en fazla 90 güne kadar verilen sonuçlar 1 yıla uzayacak.

Yeni Search Console Özellikleri

Daha önce Yeni Search Console hakkında bir haber yapmıştık. Aradan neredeyse 3 ay geçti. Bugün gelen bilgilere göre çok kısa bir sürede tüm kullanıcılar yeni arayüz ile erişim sağlayabilecek. Yeni arayüzde en çok dikkat çeken kısım raporlarda yer alan sorunlara hem geriye dönük daha uzun bir sürede inceleyebilme hem de birden fazla kişiyle paylaşma konusunda yardımcı oluyor.

Arama Verileri

Yeni Search Console Arayüzü

Bilindiği üzere eski tasarım ve eski özelliklerde en fazla 90 günlük sonuçlar üzerinde analiz yapılabiliyordu. Ancak yeni gelecek olan sürüm ile 12 aya kadar veri elde edilebilecek ve analiz edilebilecek. Yine eski sürümde Tıklama, Gösterim, Tıklama Oranı ve Konum hakkında bilgiler elde edebiliyorduk. Ancak yeni arayüzde web, resim ve video sonuçlarına göre filtreleme özelliği de eklenmiş olacak. Bunun yanı sıra sorgu, sayfa, ülke ve cihaz türlerine göre ayırma özelliği de karşımıza çıkıyor. Google bu verilere aynı zamanda Search Console API üzerinden de erişim sağlanabileceğini açıkladı.

Dizin

Dizin Durumu

Aslında bu sayfa şu anda da bulunuyor. Fakat bu kadar detaylı bilgi vermiyor. Yeni sürüm ile birlikte bu sayfa aracılığıyla örneğin dizine eklenmemiş URL’leriniz hakkında bilgi alabilirsiniz. Neden eklenmedi, sorun ne gibi. Bu URL’leri yeniden göndermeniz için olanak sağlar. Bu konuyla ilgili Google Webmasters Blog bir bildiri yayınladı.

  • When you drill down into a specific issue you will see a sample of URLs from your site. Clicking on error URLs brings up the page details with links to diagnostic-tools that help you understand what is the source of the problem.

TÜRKÇE: ALDIĞINIZ HATAYI DERİNLEMESİNE İNCELERSENİZ EĞER SONUNDA BİR URL’E ULAŞIRSINIZ. BU URL’E TIKLADIĞINIZDA SORUNUN KAYNAĞINA GİDEN BİR SAYFAYA ULAŞIR VE DETAYLARI GÖREBİLİRSİNİZ.

  • Fixing Search issues often involves multiple teams within a company. Giving the right people access to information about the current status, or about issues that have come up there, is critical to improving an implementation quickly. Now, within most reports in the new Search Console, you can do that with the share button on top of the report which will create a shareable link to the report. Once things are resolved, you can disable sharing just as easily.

ÖNCEKİ SÜRÜMDE SORUNLARI SADECE MÜLK SAHİPLERİ GÖRÜYORDU. ANCAK YENİ SÜRÜM İLE BİRLİKTE BU DEĞİŞECEK VE PAYLAŞIM DÜĞMESİ ARACILIĞIYA UZMANLAR İLE PAYLAŞARAK BİLGİ ALABİLECEKSENİZ.

  • The new Search Console can also help you confirm that you’ve resolved an issue, and help us to update our index accordingly. To do this, select a flagged issue, and click validate fix. Google will then crawl and reprocess the affected URLs with a higher priority, helping your site to get back on track faster than ever.

YENİ SEARCH CONSOLE İLE BİR SORUNU ÇÖZDÜĞÜNÜZÜ DOĞRULAYABİLİR VE BUNU DİZİNE EKLEYEREK GÜNCELLENMESİNİ SAĞLAYABİLİRSİNİZ. BUNUN İÇİN BİR HATAYI BULUP DÜZELTMEYİ ONAYLA DEMENİZ YETERLİ. BU SAYEDE GOOGLE SORUNU HER ZAMANKİNDEN DAHA HIZLI İNCELEYECEK VE SİTENİZİN YENİDEN TARAYACAK.

  • The Index Coverage report works best for sites that submit sitemap files. Sitemap files are a great way to let search engines know about new and updated URLs. Once you’ve submitted a sitemap file, you can now use the sitemap filter over the Index Coverage data, so that you’re able to focus on an exact list of URLs.

DİZİN, SİTE HARİTASI GÖNDERENLER İÇİN EN İYİ SOUNUCU VERİR. ÇÜNKÜ SİTE HARİTASI GÜNCELLİĞİ BİLGİRMEK İÇİN EN İYİ YOLDUR. SİTE HARİTASINI GÖNDERDİKTEN SONRA, URL’LERİN TAM LİSTESİNE ODAKLANABİLMENİZ İÇİN SİTE HARİTASI FİLTRESİNİ DİZİN ÜZERİNDEN KULLANABİLİRSİNİZ.

AMP Sayfası

Yeni Search Console AMP Sayfası

Eski Search Console AMP konusunda uyarılar verse de bu temel ve yüzeysel oluyordu. Ancak yeni tasarım ve özellikler ile birlikte test, doğrulama, analiz gibi birçok ayara erişebileceksiniz. Yine bu raporları harici kişiler ile paylaşabileceksiniz.

İş İlanları Raporu

Yeni Search Console İş İlanları Raporu

Bu çok ekstra bir özellik olacak ama web sitenizde paylaştığınız İş İlanları kısmıyla ilgili detaylı bir analize erişebileceksiniz. Birçok istatistiğe sahip olabileceksiniz.

Tarih:Google Search ConsoleSEO

2 Yorum

  1. Emre AKSU Emre AKSU

    gayet güzel paylaşım olmuş, elinize sağlık.

  2. Serkan Gür Serkan Gür

    resimler ve yazı için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.